  • Mfr # BULK-RS-BHS60-880
  • Zoro # G1304694
/ea
Key Features
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-BHS60-880
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
6 in
Rubber Length
3 ft
Length
36"
Thickness
3/16"
Width
6"
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Width
6 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BF 610
Grade
High Strength
Type
High Grade
Application
Oil Resistant
Max. Temp. (F)
225 Degrees F
Material
Color
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Abrasion Resistance
Good
Compression Set
30 %
Water Resistance
Good
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Density
1.35 g/cc
Maximum Temperature
250 Degrees F
Tensile Strength
1,500 psi
Adhesive Type
Plain Backing
Chemical Resistance
Fair
Shape
Strip
Oil Resistance
Excellent
Weather Resistance
Fair
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade High Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 610, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 6 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/16 in