  • Mfr # BULK-RS-NHS70-898
  • Zoro # G6257413
/ea
Key Features
Rubber Width
12 in
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-NHS70-898
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
3 ft
Width
12"
Thickness
3/16"
Length
36"
Overall Width
12 in
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 710
Grade
High Strength
Material
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Application
General Purpose
Color
Type
High Grade
Minimum Temperature
Tear Strength
20 N/mm
Shape
Sheet
Abrasion Resistance
Good
Water Resistance
Good
Density
1.35 g/cc
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Adhesive Type
Acrylic
Maximum Temperature
250 Degrees F
Oil Resistance
Chemical Resistance
Fair
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Minimum Adhesive Temperature
Texture
Smooth
Weather Resistance
Excellent
Compression Set
30 %
Tensile Strength
1,500 psi
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 70 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 710, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/16 in, Abrasion Resistance Good