  • Mfr # BULK-RS-H50MIL-41
  • Zoro # G1571376
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-H50MIL-41
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
3 ft
Width
36"
Thickness
3/16"
Length
36"
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
400 %
Finish
Smooth
Standards
MIL-G-1149 Type 1 Class 5 Grade 50
Grade
Military
Material
Color
Type
Military Specification
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Application
Oil Resistant
Texture
Smooth
Density
1.35 g/cc
Water Resistance
Good
Tensile Strength
1,500 psi
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Maximum Temperature
250 Degrees F
Weather Resistance
Fair
Adhesive Type
Plain Backing
Chemical Resistance
Fair
Compression Set
30 %
Oil Resistance
Excellent
Minimum Temperature
Tear Strength
20 N/mm
Abrasion Resistance
Good
Shape
Sheet
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 50 Shore A, Grade Military Specification, Material Buna-N, Standards MIL-G-1149 Type 1 Class 5 Grade 50, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth