  • Mfr # BULK-RS-N80MIL-23
  • Zoro # G0437001
Rubber Length
3 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N80MIL-23
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
3 ft
Thickness
3/16"
Length
36"
Width
12"
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Length
36 in
Overall Width
12 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
80A
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
100 %
Standards
MIL-R-3065D SC 815 F1
Grade
Military
250 Degrees F
Type
Military Specification
Application
General Purpose
Density
1.35 g/cc
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Compression Set
28 %
Tensile Strength
1,500 psi
Shape
Sheet
Minimum Temperature
Tear Strength
20 N/mm
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 80 Shore A, Grade Military Specification, Material Neoprene, Standards MIL-R-3065D SC 815 F1, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/16 in