  • Mfr # U07410.075.0800
  • Zoro # G9700862
/ea
Key Features
Flat Head
Finish
Black Oxide
Drive Size
1/2 in
Tensile Strength
135,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
U07410.075.0800
Thread Size
3/4"-10
Screw Length
8 in
Drive Size
1/2 in
Head Height
0.75 in
Vented Hole Size
Not Vented
Head Dia.
1.125 in
Dia./Thread Size
3/4"-10
Length
8 in
Thread Length
2 in
Min. Thread Length
2 in
Minimum Thread Length
2 in
Head Diameter
1.125 in
Finish
Black Oxide
Head Type
Flat
Tensile Strength
135,000 psi
Thread Style
Partially Threaded
Head Angle (Deg.)
82 Degrees
Min. Tensile Strength
135,000 psi
Temp. Range
- 58 Degrees F to 302 Degrees F
Screw Head Type
Flat
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Maximum Temperature
302 Degrees F
Countersink Angle
82 Degrees
Description
Socket Flat Head Screw, Head Type Flat, System of Measurement Inch, Drive Type Socket, Drive Size 1/2 in, Material Steel, Finish Black Oxide, Thread Size 3/4 In.-10, Minimum Thread Length 2 in, Fastener Length 8 in, Head Height 0.75 in, Head Diameter 1.125 in, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle 82 Degrees , Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable, Flange Thickness Not Applicable