  • Mfr # U07000.075.0600
  • Zoro # G5323141
Drive Size
5/8 in
Tensile Strength
170,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
U07000.075.0600
Thread Size
3/4"-10
Screw Length
6 in
Drive Size
5/8 in
Head Height
0.75 in
Thread Length
2 in
Min. Thread Length
2 in
Head Diameter
1.125 in
Minimum Thread Length
2 in
Head Dia.
1.125 in
Length
6 in
Dia./Thread Size
3/4"-10
Tensile Strength
170,000 psi
Thread Style
Partially Threaded
Min. Tensile Strength
170,000 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Inch, Drive Type Socket, Drive Size 5/8 in, Material Alloy Steel, Finish Black Oxide, Thread Size 3/4 In.-10, Minimum Thread Length 2 in, Fastener Length 6 in, Head Height 0.75 in, Head Diameter 1.125 in, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable, Flange Thickness Not Applicable