  • Mfr # U51050.075.0700
  • Zoro # G5524662
Thread Size
3/4"-10
Drive Size
5/8 in
Tensile Strength
85,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
U51050.075.0700
Thread Size
3/4"-10
Screw Length
7 in
Drive Size
5/8 in
Head Height
0.75 in
Thread Length
2 in
Min. Thread Length
2 in
Head Diameter
1.125 in
Minimum Thread Length
2 in
Dia./Thread Size
Length
7 in
Head Dia.
1.125 in
Tensile Strength
85,000 psi
Standards
ASME B18.3, ASTM F837
Temp. Range
- 50 Degrees F to 550 Degrees F
Thread Style
Partially Threaded
Minimum Temperature
-50 Degrees F
ASME B18.3
Material Quality Standards
ASTM F837
Maximum Temperature
550 Degrees F
Min. Tensile Strength
85,000 psi
Fastener Finish
Fastener Industry Standards
ASME B18.3, ASTM F837
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Inch, Drive Type Socket, Drive Size 5/8 in, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size 3/4 In.-10, Minimum Thread Length 2 in, Fastener Length 7 in, Head Height 0.75 in, Head Diameter 1.125 in, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable