  • Mfr # U07001.075.0400
  • Zoro # G5677752
Finish
Zinc Plated
Drive Size
5/8 in
Tensile Strength
170,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
U07001.075.0400
Thread Size
3/4"-10
Screw Length
4 in
Drive Size
5/8 in
Head Height
0.75 in
Thread Length
2 in
Min. Thread Length
2 in
Minimum Thread Length
2 in
Head Diameter
1.125 in
Head Dia.
1.125 in
Dia./Thread Size
3/4"-10
Length
4 in
Finish
Zinc Plated
Tensile Strength
170,000 psi
Temp. Range
- 58 Degrees F to 302 Degrees F
Thread Style
Partially Threaded
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Maximum Temperature
302 Degrees F
Min. Tensile Strength
170,000 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Inch, Drive Type Socket, Drive Size 5/8 in, Material Alloy Steel, Finish Zinc Plated, Thread Size 3/4 In.-10, Minimum Thread Length 2 in, Fastener Length 4 in, Head Height 0.75 in, Head Diameter 1.125 in, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable, Flange Thickness Not Applicable