  • Mfr # U07041.075.0350
  • Zoro # G2519785
Finish
Zinc Plated
Drive Size
5/8 in
Tensile Strength
170,000 to 180,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
U07041.075.0350
Thread Size
3/4"-16
Screw Length
3-1/2 in
Drive Size
5/8 in
Head Height
0.75 in
Head Diameter
1.125 in
Dia./Thread Size
3/4"-16
Head Dia.
1.125 in
Length
3 1/2 in
Finish
Zinc Plated
Tensile Strength
170,000 to 180,000 psi
Temp. Range
-58 Degrees F to 302 Degrees F
Rockwell Hardness
C39 to C45
Thread Type
Fine
Color
Silver
Non-Marring Tip
No
Pack Size
Small Pack
Includes Washer
No
Material Quality Standards
ASTM F788
Manufacturer Location
Globally Sourced
Maximum Temperature
302 Degrees F
Dimensional Standards
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Material Type
Steel
Seal Material
None
Sealing Gasket
Head Texture
Smooth
Finish Type
Material Grade
Min. Tensile Strength
170,000 to 180,000 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Inch, Drive Type Socket, Drive Size 5/8 in, Material Alloy Steel, Finish Zinc Plated, Thread Size 3/4 In.-16, Fastener Length 3 1/2 in, Head Height 0.75 in, Head Diameter 1.125 in, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Color Silver, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable, Flange Thickness Not Applicable, Head Texture Smooth