  • Mfr # BULK-RS-NHS50-938
  • Zoro # G6256704
/ea
Key Features
Rubber Thickness
3/4 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
1 ft
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS50-938
Dimensions
Rubber Thickness
3/4 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
1 ft
Width
12"
Length
12"
Thickness
3/4"
Overall Length
12 in
Overall Width
12 in
Overall Thickness
0.75 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 510
Grade
High Strength
Application
General Purpose
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Material
Color
Black
Type
High Grade
Compression Set
30 %
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Texture
Smooth
Density
1.35 g/cc
Chemical Resistance
Fair
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Maximum Temperature
250 Degrees F
Adhesive Type
Acrylic
Shape
Sheet
Weather Resistance
Excellent
Thickness Tolerance
+/-0.059 in
Tear Strength
20 N/mm
Minimum Temperature
Water Resistance
Good
Abrasion Resistance
Good
Oil Resistance
Tensile Strength
1,500 psi
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 50 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 510, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 12 in, Thickness Tolerance +/-0.059 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/4 in, Abrasion Resistance Good