  • Mfr # 464-015BSNP
  • Zoro # G0315122
/ea
Key Features
Pipe Size - Nominal
3/4 in
Overall Pipe Length
1.5 in
Pipe Connection Type
Threaded on Both Ends
Pipe Type
Pipe Nipple
Pipe Schedule
40
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
464-015BSNP
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Pipe Size - Nominal
3/4 in
Overall Pipe Length
1.5 in
Outside Dia.
1 1/16 in
3/4"
Pipe Size (Fittings)
3/4"
Overall Length
1 1/2 in
Thread Size
14"
Wall Thickness
0.114 in
Outside Diameter
Inside Diameter
Nominal Pipe Size
Details
Pipe Connection Type
Threaded on Both Ends
Pipe Type
Pipe Nipple
Pipe Schedule
40
Material - Pipe
Red Brass
Pipe Thread Type
MBSPT x MNPT
Item
Red Brass Pipe Nipple
Material (Pipe)
Red Brass
Pipe Fitting Material
Pipe Fitting Schedule/Class
Schedule 40
Standards
ANSI B1.20.1, ASTM B43, ASTM B687, BS 21, NSF 372
Pressure (PSI)
175
Temp. Range
-20 to 450 Degrees F
Pipe Fitting Connection Type
MBSPT x MNPT
Basic Pipe Fitting Shape
Nipple
Basic Pipe Fitting Material
Metal
Specific Pipe Fitting Shape
Nipple
Application
Air, Natural Gas, Oil, Potable Water, Steam
Material Grade
ASTM B43
Material
Schedule
Schedule 40
Fitting Compatibility
Class 150
Minimum Operating Temperature
-20 Degrees F
Side B Thread Type
NPT
Gravity Flow
No
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Side A Thread Type
BSPT
Side A Connection Type
Threaded
Thread Configuration
Side A Gender
Male
Maximum Operating Temperature
400 Degrees F
Side B Gender
Male
Maximum Operating Pressure
240 psi @ 450 Degrees F
Side B Connection Type
Threaded
Metal Pipe Construction
Seamless
Maximum Steam Pressure
953 psi @ 300 Degrees F
Description
Nipple, Application Air, Natural Gas, Oil, Potable Water, Steam, Fitting Compatibility Class 150, Gravity Flow No, Inside Diameter 3/4 in, Material Red Brass, Material Grade ASTM B43, Maximum Operating Pressure 240 psi @ 450 Degrees F, Maximum Operating Temperature 400 Degrees F, Maximum Steam Pressure 953 psi @ 300 Degrees F, Metal Pipe Construction Seamless, Minimum Operating Temperature -20 Degrees F, Nominal Pipe Size 3/4 in, Outside Diameter 1 1/16 in, Overall Length 1 1/2 in