  • Mfr # U51030.012.0062
  • Zoro # G5603945
Key Features
Button Head
Hex Drive
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Drive Size
5/64 in
Tensile Strength
85,000 psi
Standards
ASME B18.3, ASTM F879
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
U51030.012.0062
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
#5-40
Screw Length
5/8 in
Drive Size
5/64 in
Vented Hole Size
Not Vented
Head Height
0.062 in
Thread Length
5/8 in
Min. Thread Length
Minimum Thread Length
Head Diameter
0.218 in
Head Dia.
0.2188 in
Length
Dia./Thread Size
#5-40
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Head Type
Button
Drive Type
Hex
Tensile Strength
85,000 psi
Standards
ASME B18.3, ASTM F879
System of Measurement
Inch
Fastener Thread Type
UNC (Coarse)
Thread Direction
Right Hand
Thread Style
Fully Threaded
Rockwell Hardness
B80 to C32
Temp. Range
- 58 Degrees F to 302 Degrees F
Thread Type
Coarse
Maximum Temperature
302 Degrees F
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Material Grade/Class
18-8
Material Quality Standards
ASTM F879
Pack Size
Small Pack
Dimensional Standards
ASME B18.3
Material Grade
18-8
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Screw Head Type
Button
Fastener Industry Standards
Min. Tensile Strength
85,000 psi
Fastener Finish
Basic Material
Stainless Steel
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Button, System of Measurement Inch, Drive Type Socket, Drive Size 5/64 in, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size #5-40, Minimum Thread Length 5/8 in, Fastener Length 5/8 in, Head Height 0.062 in, Head Diameter 0.218 in, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable