  • Mfr # M51000.200.0120
  • Zoro # G5744593
Head Width
30 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51000.200.0120
Fastener Length
120 mm
Head Width
30 mm
Head Height
12.5 mm
Min. Thread Length
46 mm
Head and Washer Height
12.5 mm
Coarse
Fastener Industry Standards
DIN 931
Tensile Strength
101,500 psi
Threadlocker Maximum Temperature
2.5 mm
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Stainless Steel, Material Grade A2, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M20-2.50, Fastener Length 120 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 46 mm, Head Height 12.5 mm, Head Width 30 mm, Package Quantity 5