  • Mfr # M51000.200.0130
  • Zoro # G2644297
Head Width
30 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51000.200.0130
Fastener Length
130 mm
Head Width
30 mm
Min. Thread Length
52 mm
Head Height
12.5 mm
Head and Washer Height
12.5 mm
Coarse
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Tensile Strength
101,500 psi
Threadlocker Maximum Temperature
2.5 mm
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Maximum Temperature
302 Degrees F
Manufacturer Location
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Stainless Steel, Material Grade A2, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M20-2.50, Fastener Length 130 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 52 mm, Head Height 12.5 mm, Head Width 30 mm, Package Quantity 5