  • Mfr # M51000.200.0220
  • Zoro # G2644288
/ea
Head Width
30 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M51000.200.0220
Fastener Length
220 mm
Head Width
30 mm
Min. Thread Length
65 mm
Head Height
12.5 mm
Head and Washer Height
12.5 mm
Hex Head Cap Screw
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Fastener Industry Standards
Tensile Strength
101,500 psi
Globally Sourced
Globally Sourced
Maximum Temperature
302 Degrees F
Threadlocker Minimum Temperature
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Dimensional Standards
Threadlocker Maximum Temperature
2.5 mm
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Stainless Steel, Material Grade A2, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M20-2.50, Fastener Length 220 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 65 mm, Head Height 12.5 mm, Head Width 30 mm