  • Mfr # M51010.200.0035
  • Zoro # G9007941
Thread Size
M20-2.50
Head Width
30 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M51010.200.0035
Thread Size
M20-2.50
Fastener Length
35 mm
Head Width
30 mm
Head Height
12.5 mm
Min. Thread Length
35 mm
Head and Washer Height
12.5 mm
DIN 933
Screw Industry Standards
Tensile Strength
101,500 psi
Threadlocker Maximum Temperature
2.5 mm
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Stainless Steel, Material Grade A2, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M20-2.50, Fastener Length 35 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 35 mm, Head Height 12.5 mm, Head Width 30 mm, Package Quantity 5