  • Mfr # M51000.200.0065
  • Zoro # G5551551
Key Features
External Hex Drive
A2 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Thread Size
M20-2.50
Head Width
30 mm
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M51000.200.0065
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M20-2.50
Fastener Length
65 mm
Head Width
30 mm
Head Height
12.5 mm
Min. Thread Length
46 mm
Head and Washer Height
12.5 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
A2
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Thread Style
Partially Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
DIN 931
Item
Hex Head Cap Screw
Thread Type
Coarse
Tensile Strength
101,500 psi
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Globally Sourced
Globally Sourced
Threadlocker Maximum Temperature
2.5 mm
Dimensional Standards
DIN 931
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Threadlocker Minimum Temperature
Maximum Temperature
302 Degrees F
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Stainless Steel, Material Grade A2, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M20-2.50, Fastener Length 65 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 46 mm, Head Height 12.5 mm, Head Width 30 mm, Package Quantity 5