  • Mfr # M51010.060.0100
  • Zoro # G9903376
Thread Size
M6-1.00
Head Width
10 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51010.060.0100
Thread Size
M6-1.00
Fastener Length
100 mm
Head Width
10 mm
Min. Thread Length
100 mm
Head Height
4 mm
Head and Washer Height
4 mm
Fastener Industry Standards
ISO 4017
Tensile Strength
101,500 psi
Threadlocker Maximum Temperature
1 mm
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade A2, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M6-1.00, Fastener Length 100 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards ISO 4017, Head Type Hex, Min. Thread Length 100 mm, Head Height 4 mm, Head Width 10 mm, Package Quantity 50