  • Mfr # M51010.060.0080
  • Zoro # G9903385
Thread Size
M6-1.00
Head Width
10 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M51010.060.0080
Thread Size
M6-1.00
Fastener Length
80 mm
Head Width
10 mm
Min. Thread Length
80 mm
Head Height
4 mm
Head and Washer Height
4 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Threadlocker Maximum Temperature
1 mm
Fastener Industry Standards
ISO 4017
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade A2, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M6-1.00, Fastener Length 80 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards ISO 4017, Head Type Hex, Min. Thread Length 80 mm, Head Height 4 mm, Head Width 10 mm, Package Quantity 50