  • Mfr # SHT-A36-0.188X8X12
  • Zoro # G816117760
/ea
Key Features
Thickness Tolerance
+/-0.055 in
Material
Carbon Steel
Yield Strength
36,000 psi
Standards
ASME SA36, ASTM A36
Thickness
0.1875 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SHT-A36-0.188X8X12
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.1875 in
Width Tolerance
Length Tolerance
Overall Width
8 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Carbon Steel Sheet
Thickness Tolerance
Material
Carbon Steel
Yield Strength
36,000 psi
Standards
ASME SA36, ASTM A36
Tensile Strength
58,000 psi
Brinell Hardness
115 BHN
Tolerance Rating
Standard
Rockwell Hardness
68 HRB
System of Measurement
Inch
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Straightness Tolerance
Not Rated
Fabrication
Hot Rolled
Galvanized
Not Galvanized
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Mechanical Finish
Mill
Shape
Sheet
Elongation
20 %
Machinability
Not Rated
Heat Treatment
Annealed
Material Grade
A36
Flatness Tolerance
Description
Carbon Steel Sheet, Material Carbon Steel, Material Grade A36, Heat Treatable Not Heat Treatable, Heat Treatment Annealed, Mechanical Finish Mill, Overall Length 12 in, Overall Width 8 in, Thickness 0.1875 in, Thickness Tolerance +/-0.055 in, Yield Strength 36,000 psi, Fabrication Hot Rolled, Machinability Not Rated, Rockwell Hardness 68 HRB, Tensile Strength 58,000 psi, Length Tolerance +/-0.125 in, Width Tolerance +/-0.125 in, Standards ASME SA36, ASTM A36