  • Mfr # M55000.120.0110
  • Zoro # G5552251
Thread Size
M12-1.75
Head Width
19 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M55000.120.0110
Thread Size
M12-1.75
Fastener Length
110 mm
Head Width
19 mm
Head Height
7.5 mm
Min. Thread Length
30 mm
Head and Washer Height
7.5 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Thread Type
Coarse
Thread Pitch
1.75 mm
Globally Sourced
Globally Sourced
Maximum Temperature
302 Degrees F
DIN 931
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Threadlocker Maximum Temperature
1.75 mm
Manufacturer Location
Head Type
Hex
Fastener Industry Standards
Screw Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Stainless Steel, Material Grade A4, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M12-1.75, Fastener Length 110 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 30 mm, Head Height 7.5 mm, Head Width 19 mm, Package Quantity 10