  • Mfr # M55010.120.0020
  • Zoro # G9008824
Thread Size
M12-1.75
Head Width
19 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M55010.120.0020
Thread Size
M12-1.75
Fastener Length
20 mm
Head Width
19 mm
Head Height
7.5 mm
Min. Thread Length
20 mm
Head and Washer Height
7.5 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Threadlocker Minimum Temperature
Maximum Temperature
302 Degrees F
Threadlocker Maximum Temperature
1.75 mm
Manufacturer Location
Screw Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Stainless Steel, Material Grade A4, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M12-1.75, Fastener Length 20 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 20 mm, Head Height 7.5 mm, Head Width 19 mm, Package Quantity 25