  • Mfr # M55000.120.0060
  • Zoro # G5577932
Thread Size
M12-1.75
Head Width
19 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M55000.120.0060
Thread Size
M12-1.75
Fastener Length
60 mm
Head Width
19 mm
Min. Thread Length
30 mm
Head Height
7.5 mm
Head and Washer Height
7.5 mm
Coarse
Screw Industry Standards
DIN 931
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Tensile Strength
101,500 psi
Threadlocker Minimum Temperature
Dimensional Standards
Maximum Temperature
302 Degrees F
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Threadlocker Maximum Temperature
1.75 mm
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Stainless Steel, Material Grade A4, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M12-1.75, Fastener Length 60 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 30 mm, Head Height 7.5 mm, Head Width 19 mm, Package Quantity 25