  • Mfr # M55000.160.0170
  • Zoro # G5524741
Head Width
24 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M55000.160.0170
Fastener Length
170 mm
Head Width
24 mm
Min. Thread Length
44 mm
Head Height
10 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Threadlocker Maximum Temperature
2 mm
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Stainless Steel, Material Grade A4, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M16-2.00, Fastener Length 170 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 44 mm, Head Height 10 mm, Head Width 24 mm, Package Quantity 5