  • Mfr # M55010.030.0016
  • Zoro # G2096631
Thread Size
M3-0.50
Head Width
5.50 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M55010.030.0016
Thread Size
M3-0.50
Fastener Length
16 mm
Head Width
5.50 mm
Min. Thread Length
16 mm
Head Height
2 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Globally Sourced
Dimensional Standards
DIN 933
Threadlocker Maximum Temperature
0.5 mm
Threadlocker Minimum Temperature
Manufacturer Location
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Stainless Steel, Material Grade A4, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M3-0.50, Fastener Length 16 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 16 mm, Head Height 2 mm, Head Width 5.5 mm, Package Quantity 50