  • Mfr # M55010.030.0006
  • Zoro # G2257787
Key Features
External Hex Drive
A4 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Thread Size
M3-0.50
Head Width
5.50 mm
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M55010.030.0006
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M3-0.50
Fastener Length
6 mm
Head Width
5.50 mm
Head Height
2 mm
Min. Thread Length
6 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
A4
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Thread Style
Fully Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
DIN 933
Item
Hex Head Cap Screw
Thread Type
Coarse
Tensile Strength
101,500 psi
Threadlocker Minimum Temperature
Threadlocker Maximum Temperature
0.5 mm
Globally Sourced
Globally Sourced
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Stainless Steel, Material Grade A4, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M3-0.50, Fastener Length 6 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 6 mm, Head Height 2 mm, Head Width 5.5 mm, Package Quantity 50