  • Mfr # M55010.060.0025
  • Zoro # G1815782
Thread Size
M6-1.00
Head Width
10 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M55010.060.0025
Thread Size
M6-1.00
Fastener Length
25 mm
Head Width
10 mm
Head Height
4 mm
Min. Thread Length
25 mm
Head and Washer Height
4 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Threadlocker Maximum Temperature
1 mm
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Stainless Steel, Material Grade A4, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M6-1.00, Fastener Length 25 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 25 mm, Head Height 4 mm, Head Width 10 mm, Package Quantity 50