  • Mfr # M55000.060.0030
  • Zoro # G2643877
Key Features
External Hex Drive
A4 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Thread Size
M6-1.00
Head Width
10 mm
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M55000.060.0030
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M6-1.00
Fastener Length
30 mm
Head Width
10 mm
Min. Thread Length
18 mm
Head Height
4 mm
Head and Washer Height
4 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
A4
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Thread Style
Partially Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
DIN 931
Item
Hex Head Cap Screw
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Thread Type
Coarse
Tensile Strength
101,500 psi
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Globally Sourced
Globally Sourced
Threadlocker Maximum Temperature
1 mm
Threadlocker Minimum Temperature
Dimensional Standards
DIN 931
Maximum Temperature
302 Degrees F
Manufacturer Location
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Stainless Steel, Material Grade A4, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M6-1.00, Fastener Length 30 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 18 mm, Head Height 4 mm, Head Width 10 mm, Package Quantity 50