Zoro Select Clear Acrylic Mirror Stock 48" L x 24" W x 0.118" Thick AAFM-2448-118
Clear Acrylic Mirror Stock 48" L x 24" W x 0.118" Thick (Discontinued)
  • Mfr # AAFM-2448-118
  • Zoro # G8765014
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
AAFM-2448-118
Country of Origin
United States
Dimensions
Plastic Thickness
0.118"
Plastic Width
24"
Plastic Length
48"
Length Tolerance
+/-0.065 in
Width Tolerance
+/-0.065 in
Thickness
0.118"
Length
48"
Width
24"
Nominal Size
24 in W x 48 in L
Plastic Length Tolerance
Plastic Width Tolerance
Details
Plastic Grouping
Sheet Stock
Item
Mirror Stock
Plastic Material
Acrylic
Plastic Color
Clear
Max. Temp. (F)
150 Degrees F
Min. Temp. (F)
32 Degrees F
Color
Mirror
Thickness Tolerance
Material Color Family
Clear
Material Type
Standard Grade
Material
Acrylic
Shape
Sheets
Wear Factor
Fair
Minimum Temperature
32 Degrees F
Corrosion and Chemical Resistance
Fair
Friction Rating
Not Slippery
Grade
Standard
Water Absorption Rating
Poor
Temperature Range
32 Degrees to 150 Degrees F
Maximum Temperature
150 Degrees F
Machinability
Good
Plastic Clarity
Plastic Hardness Rating
Hard
Plastic Thickness Tolerance
UV Resistant
Yes
Tensile Strength Rating
Excellent
Impact Strength
3.3 ft-lb/sq in
Description
Mirror Stock, Acrylic, Grade Standard, Plastic Length 4 ft, Plastic Width 24 in, Plastic Thickness 0.125 in, Mirror, Plastic Clarity Clear, Temperature Range 32 Degrees to 150 Degrees F