  • Mfr # MA-38161X.98
  • Zoro # G3348578
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
0.53
Color
Black
Diameter
0.53"
Finish
Powder Coated
Height
1.69"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MA-38161X.98
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Base Dia. (In.)
Diameter
0.53"
Height
1.69"
Length
2.56"
Screw Length
63/64 in
Thread Size
3/8"-16
Overall Length
2.56 in
Overall Height
2.67 in
Height (In.)
1.14
Hub Height
1.14 in
Thread Length
0.98 in
Handle Length
2.56 in
Details
Color
Black
Finish
Powder Coated
Knob Type
Adjustable Handle
Material
Carbon Steel, Zinc
Style
Modern
Handle
0 Degrees
Item
Adjustable Handle
Type
Internal Thread, Stainless Steel Stud
Components
Steel
Thread Type
External
Handle Material
Zinc
Components Material
Carbon Steel
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Thread Standard
UNC
Features
Molded in Metal Spline Insert
Finish - Machining
Handle Type
Teardrop
Measurement System
Inch
Thread Material
Steel
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Carbon Steel, Color Black, Thread Size 3/8 In.-16, Thread Standard UNC, Screw Length 63/64 in, Overall Height 2.67 in, Overall Length 2.56 in, Thread Type External, Features Molded in Metal Spline Insert, Thread Pitch Not Applicable, Resistance Properties Corrosion-Resistant, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated, Seal Material Not Applicable