  • Mfr # MA-67071X.98
  • Zoro # G3351603
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
0.39
Color
Black
Diameter
0.39"
Finish
Powder Coated
Height
1.22"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MA-67071X.98
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Base Dia. (In.)
Diameter
0.39"
Height
1.22"
Length
1.57"
Screw Length
63/64 in
Thread Size
#10-32
Overall Length
1.57 in
Overall Height
2.2 in
Height (In.)
0.95
Thread Length
0.98 in
Hub Height
0.95 in
Handle Length
1.57 in
Details
Color
Black
Finish
Powder Coated
Knob Type
Adjustable Handle
Material
303 Stainless Steel, Zinc
Style
Modern Design
Item
Adjustable Handle
Type
Internal Thread, Stainless Steel Stud
Thread Type
External
Handle
0 Degrees
Components
Stainless Steel
Thread Standard
UNC
Handle Type
Teardrop
Finish - Machining
Components Material
Stainless Steel
Handle Material
Zinc
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Features
High Strength, Instantly Adjustable to 20 to 45 Different Handle Positions Depending on Size
Measurement System
Inch
Thread Material
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Black, Thread Size #10-32, Thread Standard UNC, Screw Length 63/64 in, Overall Height 2.2 in, Overall Length 1.57 in, Thread Type External, Thread Pitch Not Applicable, Resistance Properties Corrosion-Resistant, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated, Seal Material Not Applicable