  • Mfr # AA6061/22375-60
  • Zoro # G116313220
/ea
Free Shipping & Returns
Aluminum
Includes Material Certificate
No Certificates Included
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6061/22375-60
Overall Length
5 ft
Overall Height
2 in
Overall Width
2 in
Outside Leg Length
1 5/8 in
Inside Leg Length
60 in
Leg Thickness
3/8 in
Aluminum
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Tensile Strength
45,000 psi
Brinell Hardness
95 BHN
Material Grade
6061
Elongation
17 %
Yield Strength
40,000 psi
Heat Treatable
Description
Aluminum Angle, Material Aluminum, Material Grade 6061, Inside Leg Length 60 in, Outside Leg Length 1 5/8 in, Leg Thickness 3/8 in, Overall Length 5 ft, Brinell Hardness 95 BHN, Mechanical Finish Mill, Temper T6, Heat Treatable Heat Treatable, Angle 90 Degrees , Tensile Strength 45,000 psi, Yield Strength 40,000 psi, Fabrication Welded, Maximum Temperature 1,205 Degrees F, Leg Edge Shape Round, Includes Material Certificate No Certificates Included