  • Mfr # AA6063/11065-72
  • Zoro # G716313125
T52
Fabrication
Welded
Mechanical Finish
Mill
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6063/11065-72
Overall Height
1 in
Overall Width
1 in
Leg Thickness
1/16 in
Overall Length
6 ft
Outside Leg Length
15/16 in
Inside Leg Length
72 in
T52
Fabrication
Welded
Mechanical Finish
Mill
Yield Strength
21,000 psi
Tensile Strength
27,000 psi
Elongation
12 %