  • Mfr # AA6063/22125-12
  • Zoro # G916313185
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6063/22125-12
Inside Leg Length
12 in
Outside Leg Length
1 7/8 in
Overall Length
12 in
Overall Height
2 in
Overall Width
2 in
Elongation
12 %
Material Grade
6063
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Fabrication
Welded
Yield Strength
21,000 psi
Leg Edge Shape
Square
Mechanical Finish
Mill
Tensile Strength
27,000 psi