  • Mfr # 23188R125-TRD1
  • Zoro # G6773751
/ea
Free Shipping & Returns
Serrated
Tread Width
18 in
Tread Depth
8 9/16 in
Height
1.25 in
Nosing
Grooved
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
23188R125-TRD1
Dimensions
Tread Width
18 in
Tread Depth
8 9/16 in
Height
1.25 in
Bearing Bar Thickness
0.188 in
Mounting Hole Width
7/16 in
Mounting Hole Length
Bearing Bar Height
1 1/4 in
Mounting Hole Diameter
7/16 in
End Plate Height
2 1/2 in
Serrated
Nosing
Grooved
Bearing Bar Spacing
1 1/4 in
Number of Bearing Bars
7
Item
Aluminum Stair Tread
Load Capacity
400 lb
End Plates
2.5 in
Standards
ASTM
For Use On
Stairs
Mounting Hole Center to Tread Top
1 3/4 in
Top Surface
Mounting Hole Spacing
4 1/2 in
Shape
Stair Tread
Weight
8 lb
Nosing Surface
Mounting Hardware Not Included
Number of Mounting Holess
4
Mounting Hole Center to Tread Nosing
1 1/8 in
Material Grade
6061
Description
Aluminum Stair Tread, Aluminum, 6061, Stair Tread, 1 1/4 in Bearing Bar Height, 0.188 in Bearing Bar Thickness, 2 1/2 in End Plate Height, Top Surface Serrated, Nosing Surface Grooved, Bearing Bar Spacing 1 1/4 in, Number of Bearing Bars 7, Tread Depth 8 9/16 in, Mounting Hole Spacing 4 1/2 in, Includes Mounting Hardware Mounting Hardware Not Included, 7/16 in Mounting Hole Diameter, 1 7/16 in Mounting Hole Length, 7/16 in Mounting Hole Width, Number of Mounting Holes 4