  • Mfr # AP3003H22TP/063-6x12
  • Zoro # G014562027
/ea
Key Features
Temper
H22
Thickness
0.063 in
Length Tolerance
+/-1 in
Material
Aluminum
Thickness Tolerance
+/-0.01 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
AP3003H22TP/063-6x12
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
0.063 in
Length Tolerance
+/-1 in
Width Tolerance
Overall Length
12 in
Overall Width
6 in
Details
Temper
H22
Item
Aluminum Tread Plate
Material
Aluminum
Thickness Tolerance
+/-0.01 in
Shape
Plate
Material Grade
3003
System of Measurement
Inch
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Fabrication
Cold Finished
Mechanical Finish
Mill
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Rockwell Hardness
C40
Maximum Temperature
1,100 Degrees F
Heat Treatment
No Heat Treatment
Yield Strength
21,000 psi
Brinell Hardness
40
Tensile Strength
22,000 psi
Galvanized
Not Galvanized
Description
Aluminum Tread Plate, Aluminum, 3003, H22, Plate, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-1 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +/-1 in, 0.063 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.01 in, Heat Treatment No Heat Treatment, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 21,000 psi, Tensile Strength 22,000 psi, 40 Brinell Hardness, C40 Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included, Minimum Temperature Not Applicable