  • Mfr # AP3003H22TP/250-6x60
  • Zoro # G714561795
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Temper
H22
Thickness
0.25 in
Width Tolerance
+/-1 in
Length Tolerance
+/-1 in
Thickness Tolerance
+/-0.01 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
AP3003H22TP/250-6x60
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
0.25 in
Width Tolerance
Length Tolerance
Overall Width
6 in
Overall Length
5 ft
Details
Temper
H22
Item
Aluminum Tread Plate
Thickness Tolerance
+/-0.01 in
Material
Aluminum
Material Grade
3003
Shape
Plate
System of Measurement
Inch
Fabrication
Cold Finished
Yield Strength
21,000 psi
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Mechanical Finish
Mill
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Maximum Temperature
1,100 Degrees F
Rockwell Hardness
C40
Tensile Strength
22,000 psi
Brinell Hardness
40
Heat Treatment
No Heat Treatment
Galvanized
Not Galvanized
Description
Aluminum Tread Plate, Aluminum, 3003, H22, Plate, 5 ft Overall Length, Length Tolerance +/-1 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +/-1 in, 0.25 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.01 in, Heat Treatment No Heat Treatment, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 21,000 psi, Tensile Strength 22,000 psi, 40 Brinell Hardness, C40 Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included, Minimum Temperature Not Applicable