  • Mfr # AP3003H22TP/250-48x84
  • Zoro # G514561544
/ea
See details
Key Features
Temper
H22
Thickness
0.25 in
Length Tolerance
+/-1 in
Thickness Tolerance
+/-0.01 in
Width Tolerance
+/-1 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
AP3003H22TP/250-48x84
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
0.25 in
Length Tolerance
Width Tolerance
Overall Width
4 ft
Overall Length
7 ft
Details
Temper
H22
Item
Aluminum Tread Plate
Thickness Tolerance
+/-0.01 in
Material
Aluminum
Material Grade
3003
System of Measurement
Inch
Shape
Plate
Yield Strength
21,000 psi
Heat Treatment
No Heat Treatment
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Brinell Hardness
40
Mechanical Finish
Mill
Fabrication
Cold Finished
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Tensile Strength
22,000 psi
Maximum Temperature
1,100 Degrees F
Rockwell Hardness
C40
Galvanized
Not Galvanized
Description
Aluminum Tread Plate, Aluminum, 3003, H22, Plate, 7 ft Overall Length, Length Tolerance +/-1 in, 4 ft Overall Width, Width Tolerance +/-1 in, 0.25 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.01 in, Heat Treatment No Heat Treatment, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 21,000 psi, Tensile Strength 22,000 psi, 40 Brinell Hardness, C40 Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included, Minimum Temperature Not Applicable