  • Mfr # T63R1X1.5X.125-36
  • Zoro # G2818794
Wall Thickness
0.125 in
Outside Rectangle Size
1 in x 1-1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
T63R1X1.5X.125-36
Length
3 ft
Wall Thickness
0.125 in
Outside Rectangle Size
1 in x 1-1/2 in
Inside Rectangle Size
3/4 in x 1-1/4 in
Length Tolerance
+/-2 in
Outside Height
1 in
Inside Height
3/4 in
Overall Length
36 in
Tensile Strength
27,000 psi
Typical Yield Strength
21,000 psi
Yield Strength
21,000 psi
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Description
Aluminum Rectangular Tube, Aluminum, 6063, T52, Rectangular, 36 in Overall Length, 1 1/4 in Inside Width, 3/4 in Inside Height, 1 1/2 in Outside Width, 1 in Outside Height, 0.125 in Wall Thickness, Wall Thickness Tolerance +/-0.015 in, Inside Corner Shape Square, Outside Corner Shape Square, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 21,000 psi, Tensile Strength 27,000 psi, 60 BHN Brinell Hardness, B60 Rockwell Hardness