  • Mfr # T63R4X6X.25-72
  • Zoro # G1745107
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Aluminum
Wall Thickness
0.25 in
Alloy Type
6063
Finish
Mill
Outside Rectangle Size
4 in x 6 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
T63R4X6X.25-72
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Length
6 ft
Wall Thickness
0.25 in
Outside Rectangle Size
4 in x 6 in
Length Tolerance
+/-3 in
Inside Rectangle Size
3-1/2 in x 5-1/2 in
Outside Height
4 in
Inside Height
3 1/2 in
Overall Length
6 ft
Outside Width
6 in
Inside Width
5 1/2 in
Details
Material
Aluminum
Alloy Type
6063
Finish
Mill
Standards
AMS QQ-A-200/9
Temper
T52
Outside Tolerance
Standard
Typical Yield Strength
21,000 psi
Typical Hardness
60
Tensile Strength
27,000 psi
Wall Thickness Tolerance
+/-0.025 in
Hardness Scale
BHN
Item
Aluminum Rectangular Tube
Rockwell Hardness
B60
Fabrication
Extruded
Brinell Hardness
60 BHN
Yield Strength
21,000 psi
Maximum Temperature
212 Degrees F
Heat Treatment
Tempered
Minimum Temperature
-320 Degrees F
Heat Treatable
Heat Treatable
Mechanical Finish
Material Grade
Shape
Rectangular
System of Measurement
Inch
Inside Corner Shape
Square
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Outside Corner Shape
Square
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Galvanized
Not Galvanized
Description
Aluminum Rectangular Tube, Aluminum, 6063, T52, Rectangular, 6 ft Overall Length, 5 1/2 in Inside Width, 3 1/2 in Inside Height, 6 in Outside Width, 4 in Outside Height, 0.25 in Wall Thickness, Wall Thickness Tolerance +/-0.025 in, Inside Corner Shape Square, Outside Corner Shape Square, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 21,000 psi, Tensile Strength 27,000 psi, 60 BHN Brinell Hardness, B60 Rockwell Hardness