  • Zoro # G905375125
/ea
Key Features
Material
Aluminum
Alloy Type
6061
Temper
T6
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Standards
ASTM B211
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
18007_48_0
Zoro #
G905375125
UPC #
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Overall Length
4 ft
Outside Diameter Tolerance
+/-0.0015 in
Outside Diameter
1/4 in
Details
Item
Aluminum Rod
Material
Aluminum
Alloy Type
Temper
T6
Standards
ASTM B211
Brinell Hardness
95 BHN
Mechanical Finish
Mill
Material Grade
Rockwell Hardness
60 HRB
Shape
Rod
Yield Strength
40,000 psi
Tensile Strength
45,000 psi
Tolerance Rating
Standard
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Fabrication
Cold Rolled
Heat Treatable
Heat Treatable
Description
Aluminum Rod, Aluminum, 6061, T6, Rod, Outside Diameter 1/4 in, Outside Diameter Tolerance +/-0.0015 in, 4 ft Overall Length, Length Tolerance +0.125 in/0 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Standards ASTM B211, Alloy Type 6061, Tolerance Rating Standard