  • Mfr # ASH6061/125-6x12
  • Zoro # G314561812
Yield Strength
40,000 psi
Thickness
0.125 in
Temper
T6
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ASH6061/125-6x12
Thickness
0.125 in
Overall Length
12 in
Overall Width
6 in
Details
Item
Aluminum Flat Bar
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T6
Tensile Strength
42,000 psi
Shape
Flat
Material Grade
6061
Brinell Hardness
95 HB
Rockwell Hardness
60 HRC
Maximum Temperature
1,085 Degrees F
Description
Aluminum Flat Bar, Aluminum, 6061, T6, Flat, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-1 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +/-1 in, 0.125 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.01 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment No Heat Treatment, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 42,000 psi, 95 HB Brinell Hardness, 60 HRC Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included, Standards Not Applicable