  • Mfr # ATSQ6063/12501250125-24
  • Zoro # G014561402
Wall Thickness
0.125 in
Standards
Temper
T52
Wall Thickness Tolerance
+/-0.125 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ATSQ6063/12501250125-24
Wall Thickness
0.125 in
Overall Length
24 in
Outside Width
1 1/4 in
Outside Height
1 1/4 in
Inside Height
1 in
Inside Width
1 in
Aluminum
Standards
Temper
T52
Wall Thickness Tolerance
Tensile Strength
28,000 psi
Inch
Material Grade
6063
Brinell Hardness
75 BHN
Fabrication
Cold Drawn
Minimum Temperature
-112 Degrees F
Mechanical Finish
Mill
Yield Strength
23,000 psi
Heat Treatment
No Heat Treatment
Maximum Temperature
350 Degrees F
Heat Treatable
Heat Treatable
Galvanized
Not Galvanized
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Inside Corner Shape
Square
Outside Corner Shape
Description
Aluminum Square Tube, Aluminum, 6063, T52, Square, 24 in Overall Length, 1 in Inside Width, 1 in Inside Height, 1 1/4 in Outside Width, 1 1/4 in Outside Height, 0.125 in Wall Thickness, Wall Thickness Tolerance +/-0.125 in, Inside Corner Shape Square, Outside Corner Shape Square, Fabrication Cold Drawn, Heat Treatment No Heat Treatment, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 23,000 psi, Tensile Strength 28,000 psi, 75 BHN Brinell Hardness