  • Mfr # T63S1.75X.125-72
  • Zoro # G3133505
/ea
Key Features
Material
Aluminum
Wall Thickness
0.125 in
Outside Square
1 3/4 in
Alloy Type
6063
Finish
Mill
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
T63S1.75X.125-72
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Length
6 ft
Wall Thickness
0.125 in
Length Tolerance
+/-3 in
Outside Width
1 3/4 in
Width Tolerance
+/-0.03 in
Inside Width
1 1/2 in
Inside Height
1 1/2 in
Overall Length
6 ft
Outside Height
Height Tolerance
Details
Material
Aluminum
Outside Square
Alloy Type
6063
Finish
Mill
Standards
ASTM B241, ASTM B429, ASTM B483
Inside Square
Temper
T52
Outside Tolerance
Typical Yield Strength (PSI)
21,000 psi
Type
Corrosion Resistant
Typical Hardness
60
Tensile Strength (PSI)
27,000 psi
Wall Thickness Tolerance
Hardness Scale
BHN
Item
Aluminum Square Tube
Tensile Strength
27,000 psi
Maximum Temperature
212 Degrees F
Rockwell Hardness
Not Rated
Vickers Hardness
Not Rated
Outside Corner Shape
Square
Material Grade
Tolerance Rating
Standard
Fabrication
Extruded
Brinell Hardness
60 BHN
Straightness Tolerance
Appearance
Plain
Inside Corner Shape
Square
Shape
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Yield Strength
21,000 psi
Application
Appliance, Automotive, Construction, Furniture and Agriculture Industries, Industrial, Marine
System of Measurement
Inch
Minimum Temperature
-320 Degrees F
Mechanical Finish
Heat Treatment
Tempered
Heat Treatable
Heat Treatable
Elongation
11 %
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Galvanized
Not Galvanized
Description
Aluminum Square Tube, Aluminum, 6063, T52, Square, 6 ft Overall Length, 1 1/2 in Inside Width, 1 1/2 in Inside Height, 1 3/4 in Outside Width, 1 3/4 in Outside Height, 0.125 in Wall Thickness, Wall Thickness Tolerance +/-0.015 in, Inside Corner Shape Square, Outside Corner Shape Square, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 21,000 psi, Tensile Strength 27,000 psi, 60 BHN Brinell Hardness, Not Rated Rockwell Hardness