  • Mfr # ATSQ6063/11125-96
  • Zoro # G916312942
/ea
Key Features
Material
Aluminum
Wall Thickness
0.125 in
Temper
T52
Tensile Strength
27,000 psi
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ATSQ6063/11125-96
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Wall Thickness
0.125 in
Outside Height
1 in
Overall Length
96 in
Outside Width
1 in
Details
Material
Aluminum
Temper
T52
Tensile Strength
27,000 psi
Item
Aluminum Square Tube
Resistance Properties
Maximum Temperature
1,210 Degrees F
Shape
Square
Material Grade
6063
Includes Material Certificate
No Certificates Included
System of Measurement
Inch
Yield Strength
21,000 psi