  • Mfr # ATSQ6063/15001500125-24
  • Zoro # G816312844
Wall Thickness
0.125 in
Tensile Strength
27,000 psi
Outside Height
1 1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ATSQ6063/15001500125-24
Wall Thickness
0.125 in
Outside Height
1 1/2 in
Overall Length
24 in
Tensile Strength
27,000 psi
System of Measurement
Inch
Material Grade
6063
Maximum Temperature
1,210 Degrees F
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Fabrication
Welded
Yield Strength
21,000 psi
Shape
Square
Brinell Hardness
60 BHN
Outside Corner Shape
Square
Mechanical Finish
Mill
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Description
Aluminum Square Tube, Aluminum, 6063, T52, Square, 24 in Overall Length, 1 1/2 in Outside Width, 1 1/2 in Outside Height, 0.125 in Wall Thickness, Outside Corner Shape Square, Fabrication Welded, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 21,000 psi, Tensile Strength 27,000 psi, 60 BHN Brinell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included, Maximum Temperature 1,210 Degrees F, System of Measurement Inch