  • Mfr # ATSQ6063/15001500125-60
  • Zoro # G116312919
Wall Thickness
0.125 in
Tensile Strength
27,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ATSQ6063/15001500125-60
Wall Thickness
0.125 in
Overall Length
60 in
Outside Width
1 1/2 in
Outside Height
1 1/2 in
Tensile Strength
27,000 psi
Yield Strength
21,000 psi
Outside Corner Shape
Maximum Temperature
1,210 Degrees F
System of Measurement
Inch
Fabrication
Welded
Brinell Hardness
60 BHN
Material Grade
6063
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Mechanical Finish
Mill
Description
Aluminum Square Tube, Aluminum, 6063, T52, Square, 60 in Overall Length, 1 1/2 in Outside Width, 1 1/2 in Outside Height, 0.125 in Wall Thickness, Outside Corner Shape Square, Fabrication Welded, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 21,000 psi, Tensile Strength 27,000 psi, 60 BHN Brinell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included, Maximum Temperature 1,210 Degrees F, System of Measurement Inch