  • Mfr # ATSQ6063/33250-120
  • Zoro # G716312937
/ea
See details
Key Features
Material
Aluminum
Wall Thickness
0.125 in
Temper
T52
Tensile Strength
27,000 psi
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ATSQ6063/33250-120
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Wall Thickness
0.125 in
Outside Width
3 in
Outside Height
3 in
Overall Length
120 in
Details
Material
Aluminum
Temper
T52
Item
Aluminum Square Tube
Tensile Strength
27,000 psi
Resistance Properties
Shape
Square
Maximum Temperature
1,210 Degrees F
Fabrication
Welded
System of Measurement
Inch
Material Grade
6063
Outside Corner Shape
Square
Brinell Hardness
60 BHN
Yield Strength
21,000 psi
Mechanical Finish
Mill
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Description
Aluminum Square Tube, Aluminum, 6063, T52, Square, 120 in Overall Length, 3 in Outside Width, 3 in Outside Height, 0.125 in Wall Thickness, Outside Corner Shape Square, Fabrication Welded, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 21,000 psi, Tensile Strength 27,000 psi, 60 BHN Brinell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included, Maximum Temperature 1,210 Degrees F, System of Measurement Inch