  • Mfr # RB-6061-0250-10
  • Zoro # G915573641
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Length Tolerance
+/-0.002 in
Temper
T651
Material
Aluminum
Tensile Strength
45 ksi
Yield Strength
40,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
RB-6061-0250-10
Country of Origin
United States
Dimensions
Length Tolerance
+/-0.002 in
Outside Diameter
10 in
Overall Length
1/4 in
Outside Diameter Tolerance
Not Rated
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Temper
T651
Material
Aluminum
Tensile Strength
45 ksi
Yield Strength
40,000 psi
Standards
AS9100, ISO 9001
Brinell Hardness
95 HBW
Heat Treatable
Heat Treatable
Material Grade
6061
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Heat Treatment
Annealed
Elongation
17 %
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Fabrication
Extruded
System of Measurement
Inch
Galvanized
Not Galvanized
Rockwell Hardness
62 HRB
Mechanical Finish
Mill, Precision Ground
Tolerance Rating
Tight
Shape
Disc
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, Disc, Outside Diameter 10 in, Outside Diameter Tolerance Not Rated, 1/4 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Precision Ground, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 62 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Standards AS9100, ISO 9001