  • Mfr # 3F.125X.75-12
  • Zoro # G802202432
Thickness
0.125 in
Width
0.75 in
Length
12 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
3F.125X.75-12
Thickness
0.125 in
Width
0.75 in
Length
12 in
Length Tolerance
+/-1 in
Width Tolerance
Overall Length
12 in
Overall Width
3/4 in
Typical Yield Strength (PSI)
30,000 psi
Yield Strength
30,000 psi
Elongation
43 %
Flatness Tolerance
0.125 in per 5 ft
Description
Stainless Steel Square Bar, Stainless Steel, 303, Rectangular, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-1 in, 3/4 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.004 in, 0.125 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength Not Rated, 201 BHN Brinell Hardness, 85 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number